• Kırsal Kalkınma
  • Kırsal Kalkınma
  • Kırsal Kalkınma
  • Hayvansal Krediler - HAYVAN İTHALATI YAPILIR
Yazdır

Kobi Mali Destek

T.C. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI 2013 YILI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI BAŞVURU REHBERİ
Son Başvuru Tarihi:04/02/2013  Saati: 18:00

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);}

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} table.MsoTableGrid {mso-style-name:"Tablo Kılavuzu"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-priority:59; mso-style-unhide:no; border:solid windowtext 1.0pt; mso-border-alt:solid windowtext .5pt; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-border-insideh:.5pt solid windowtext; mso-border-insidev:.5pt solid windowtext; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;}

PROGRAM ÖZETİ

Mali Destek Programı Adı

KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI

Amacı

TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) Düzey 2 Bölgesi'nde istihdamolanaklarını arttırarak, turizme ve imalata dayalı sektörlerdefaaliyet gösteren KOBİ'lerin, üretim ve pazarlama kapasitelerinigeliştirmektir.

Öncelikleri

Öncelik 1: Üretim kapasitesinin ve verimliliğin arttırılması
Öncelik 2: AR-GE' ye yönelik yatırımların sağlanması ve yenilikçiürün üretilmesi

Öncelik 3: Enerji verimliliğinin ve çevreye duyarlı teknoloji
kullanımının arttırılması

Öncelik 4: Turizm sektöründe çeşitliliğin sağlanmasına yönelik
yatırımlar yapılması

Bütçesi

4.000.000 TL

Destek Tutarı

Asgari50.000 TL

Azami250.000 TL

Destek Oranı

Asgari% 25

Azami% 50

Proje Uygulama Süresi

6 ... 9 (6 aydan kısa 9 aydan uzun olamaz)

Uygun Başvuru Sahibi

Kar amacı güden gerçek ve tüzel kişiler - KOBİ'ler

Son Başvuru Tarihi

04/02/2013

Başvuru Teslim Yeri

Güney Mahallesi Yeni Ereğli Yolu No:27 67600 Kozlu/ZONGULDAK /TÜRKİYE

1. BATI KARADENİZ KALKINMA AJANSI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI

1.1. Giriş

Dünyada 1930’lu yıllardan itibaren kurulmaya başlanan, Türkiye’de ise 8 Şubat 2006 tarih ve 26074 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5449 sayılı “Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun” un ilgili maddeleri ile kuruluşlarının önü açılan Kalkınma Ajansları; “kamu ve özel sektör ile sivil toplum kuruluşlarının (STK) işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma planı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak” amacı gütmektedirler. Bu doğrultuda, planlı kalkınma döneminin kazandırdığı deneyimlerden de güç alarak çalışacak olan ajansların ulusal düzeyde koordinasyonundan 5449 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesi gereğince Kalkınma Bakanlığı sorumludur. Kalkınma Ajansları başvuru şartlarının tayininde ve başvuru rehberinin hazırlığında Kalkınma Bakanlığı ile işbirliği içinde çalışır.

Kalkınma Ajanslarının sağlayacağı proje ve faaliyet destekleri ile ilgili iş  ve işlemlerin usul ve esaslarını, bunlardan yararlanma ilke ve kurallarını düzenleyen Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği, 8 Kasım 2008 tarih ve 27048 Sayılı Resmî Gazete’de ve aynı yönetmelik gereğince Destek Yönetim Kılavuzu 9 Aralık 2009 tarihinde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı (Kalkınma Bakanlığı) tarafından yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ajanslar tarafından bu Yönetmelik ve Kılavuz çerçevesinde sağlanacak desteklere ilişkin ilke ve kurallar; ulusal plan ve stratejiler, bölge plan ve programları ile Ajansların yıllık çalışma programlarında belirtilen öncelikler doğrultusunda oluşturulur.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 25 Temmuz 2009 tarih 27299 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2009/15236 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Zonguldak, Karabük ve Bartın illerini kapsayan Zonguldak Merkezli TR81 Düzey 2 Bölgesi’nde kurulmuştur.

Ajans, 1 Mart 2010 tarihinde personelinin göreve başlamasıyla bölge planı çalışmalarını başlatmış, bu doğrultuda ve katılımcılık çerçevesinde Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde çalıştaylar düzenlemiştir. Bunlara ek olarak yüz yüze görüşmeler yoluyla kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından yüzden fazla temsilcinin fikirleri alınmıştır. Yapılan bu çalışmalar çerçevesinde 2010- 2013 yıllarını kapsayan TR81 Düzey 2 Bölgesi (Zonguldak, Karabük, Bartın) Bölge Planı hazırlanmıştır.

Bu planda bölgenin vizyonu “İçselleştirdiği girişimcilikle sektörel çerçevesini genişleterek yeni istihdam alanları yaratmış ve yaşam kalitesini yükseltmiş rekabetçi bir bölge olmak” olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda ulaşılması gereken temel amaçlar aşağıda belirtildiği gibidir:

 Girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyerek sektörel çeşitliliği sağlamak

 Sürdürülebilir sosyal kalkınmayı sağlamak

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Bölge Planında belirlenen sorun ve ihtiyaçlar doğrultusunda bölgesel stratejileri uygulamak ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak adına 2013 Yılı KOBİ Mali Destek Programı adı altında teklif çağrısı yöntemiyle proje başvurularını kabul etme kararı almıştır.

2013 yılı bütçesine göre KOBİ Mali Destek Programı kapsamında kullandırılacak olan destek miktarı toplam 4.000.000 TL’dir.

Teklif çağrısında, 2013 yılı bütçesinden tahsis edilecek tutar, bütçe kanununun yürürlüğe girmesinden sonra kesinleşecek olup, bu durum Ajans ile merkezi yönetim için bağlayıcı değildir.

2013 YILI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI

KOBİ Mali Destek Programı

4.000.000¨

2013 yılı KOBİ mali destek programı başvuruları elektronik ortamda kalkınma ajansları yönetim sistemi-proje ve faaliyet destekleme modülü (KAYS - PFD) üzerinden (https://uygulama.kays.kalkinma.gov.tr/Kays/kaysıstemci/) online olarak yapılacaktır. Sisteme ajansın internet sitesi (www.bakka.gov.tr) üzerinden de ulaşılabilecektir.

1.2. 2013 Yılı KOBİ Mali Destek Programının Amaçları ve Öncelikleri

Bu mali destek programının amacı,  TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) Düzey 2 Bölgesi’nde istihdam olanaklarını arttırarak, turizme ve imalata dayalı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin, üretim ve pazarlama kapasitelerini geliştirmektir.

Bu amaç doğrultusunda 2013 Yılı KOBİ Mali Destek Programı kapsamında imalat sektörüne yönelik projeler ile turizm sektörüne yönelik projelerin desteklenmesine karar verilmiştir.

ÖNCELİK ALANLARI:

Öncelik 1: Üretim kapasitesinin ve verimliliğin arttırılması

Öncelik 2: AR-GE’ ye yönelik yatırımların sağlanması ve yenilikçi ürün üretilmesi

Öncelik 3: Enerji verimliliğinin ve çevreye duyarlı teknoloji kullanımının arttırılması

Öncelik 4: Turizm sektöründe çeşitliliğin sağlanmasına yönelik yatırımlar yapılması

Yukarıda belirtilen öncelikler arasında herhangi bir hiyerarşik sıralama yoktur. Tüm öncelikler bu mali destek programı kapsamında aynı öneme sahip olmakla birlikte, istihdam artışı sağlayan projeler, mali ve teknik değerlendirme aşamasında avantaj elde edebilecektir.

2013 Yılı KOBİ Mali Destek Programında kümelerin ve kümelenme stratejilerinin tespiti amacıyla her ilçenin kilit öneme sahip sektörleri belirlenmiştir.  Başvuruların,  ilçeler bazında belirlenen sektörlere yönelik olması durumunda, ilgililik bölümünden ilave puan verilerek ilçeler bazında sektörel odaklanmanın teşvik edilmesi sağlanacaktır (Bkz: 2.3.2. Mali ve Teknik Değerlendirme Tablosu). İlçeler bazında öne çıkan ve desteklenmesi planlanan sektör dağılımları aşağıda verilmektedir:

ZONGULDAK

Ereğli: Ana metal sanayi, gemi inşa ve onarım

Alaplı: Ana metal sanayi, gıda

Devrek: Mobilya ve orman ürünleri, ekoturizm

Çaycuma: Mobilya ve orman ürünleri, tekstil

Gökçebey: Mobilya ve orman ürünleri, gıda

KARABÜK 

Merkez: Ana Metal Sanayi

Ovacık: Gıda, alternatif turizm

Eflani: Gıda, madencilik

Eskipazar: Turizm, madencilik

Yenice: Mobilya ve orman ürünleri, alternatif turizm

Safranbolu: Turizm (Markalaşma ve hizmet kalitesinin arttırılması)

BARTIN

Amasra: Turizm (Markalaşma ve hizmet kalitesinin arttırılması)

Ulus: Mobilya ve orman ürünleri, alternatif turizm

Kurucaşile: Ahşap tekne yapımı, turizm

1.3. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Tarafından Sağlanacak Mali Kaynak

2013 Yılı KOBİ Mali Destek Programı dahilinde desteklenecek projeler için tahsis edilen toplam kaynak tutarı 4.000.000 ¨’dir. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, bu programa ayırdığı kaynakların tamamını kullandırmama hakkını saklı tutar.

Desteklerin Tutarı

Bu program çerçevesinde verilecek destekler aşağıda belirtilen asgari ve azami tutarlar arasında olacaktır:

2013 YILI KOBİ MALİ DESTEK PROGRAMI

ASGARİ: 50.000 ¨

AZAMİ: 250.000 ¨

Hiçbir destek, projenin toplam uygun maliyetinin %25’inden az veya %50’sinden fazla olamaz.Bu orandan düşük ya da yüksek olan destek taleplerini içeren projeler değerlendirmeye alınmayacaktır. Bütçenin kalan tutarı, sözleşmeyi imzalayan taraf olması sebebiyle, başvuru sahibi tarafından eş finansman olarak karşılanmalıdır.

Başvuru sahibinin, proje eş finansmanını, proje ortaklarından, iştirakçilerden ve/veya üçüncü taraflardan sağlayacağı nakdi katkılar ile karşılayabilmesi mümkündür. Her hâlükârda, sözleşmeyi imzalayan taraf olması sebebiyle, eş finansman yükümlülüğü yararlanıcının kendi taahhüdü hükmünde olup, yerine getirilmemesi durumunda yararlanıcı bizzat sorumlu olacaktır. Ayni katkılar eş finansman olarak kabul edilmez.

2. MALİ DESTEK PROGRAMINA İLİŞKİN KURALLAR

Bu bölümde; “2013 Yılı KOBİ Mali Destek Programı” çerçevesinde finanse edilecek projelerin sunulması, seçilmesi ve uygulanması ile ilgili kurallar, 8 Kasım 2008 tarih ve 27048 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliği” ve Destek Yönetim Kılavuzu hükümlerine uygun olarak açıklanmaktadır.  Başvuru sahipleri başvuruda bulundukları andan itibaren bu yönetmelik hükümlerini, Destek Yönetim Kılavuzu’ndaki hükümleri ve bu rehberde yer alan bütün hususları kabul etmiş sayılırlar.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı bu destek programını, zorunlu hallerin ortaya çıkması halinde sürecin herhangi bir aşamasında iptal etme hakkını saklı tutar. Bu durumda başvuru sahipleri, Ajanstan herhangi bir hak talebinde bulunamaz.

Destek için başvurusu yapılan projeler Ajans tarafından her zaman eğitim amaçlı olarak ve sahibinin ayrıca muvafakati aranmaksızın kullanılabilir. Böyle bir durumda projede yer alan gerçek ve tüzel kişilere ait şahsi bilgiler ve mesleki sır niteliğindeki bilgiler ifşa edilmeyecektir.

2.1. Uygunluk Kriterleri

Destek sağlanabilecek projelere yönelik üç temel uygunluk kriteri söz konusudur:

 Başvuru sahibi ve proje ortaklarının uygunluğu

 Proje konusu ve faaliyetlerin uygunluğu

 Maliyetlerin uygunluğu

2.1.1. Başvuru Sahiplerinin Uygunluğu: Kimler Başvurabilir?

2013 Yılı KOBİ Mali Destek Programı kapsamında yalnızca aşağıda belirtilen proje başvuru konularında, bu alanlarda faaliyet gösteren kar amacı güden kişi ve kuruluşlara destek verilecektir:

 İmalat sektörüne yönelik projeler

 Turizm sektörüne yönelik projeler

Bu program kapsamında yukarıda sayılan alanlar dışında faaliyet gösteren işletmelerin sunduğu projeler kesinlikle desteklenmeyecektir.

Destek almaya hak kazanabilmek için başvuru sahiplerinin aşağıda belirtilen koşulların tümüne uyması gerekmektedir.

 Başvuru sahibinin,

- 18 Kasım 2005 tarih ve 25997 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik kapsamında Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme olarak faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişi olması,

(İki yüz elli (250) kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı ya da mali bilançosundan herhangi biri kırk milyon Türk Lirasını aşmayan işletme.)

- “Sermayesinin veya oy haklarının %25 veya fazlasına doğrudan veya dolaylı olarak müştereken veya tek başına bir veya birden fazla kamu kurum veya kuruluşu ile bu niteliği haiz olan kurum ve kuruluşların kontrolünde olmaması” şartını sağlaması gerekmektedir.

 Başvuru sahibinin “2011 Yılı KOBİ Mali Destek Programı” kapsamında Ajans ile sözleşme imzalanmış projesinin olmaması gerekmektedir. Herhangi bir Mali Destek Programı kapsamında Ajans ile sözleşme imzalamış gerçek ve tüzel kişiler, sözleşmenin sona erdiği tarihi izleyen bir yıllık süre içinde aynı Ajansa başvuramazlar. Sözleşmenin sona erdiği tarih olarak, destek alınmışsa yararlanıcı tarafından uygulanan projenin sözleşmesinde belirtilen bitiş tarihi, proje fesih edilmişse projenin fesih edildiği tarih esas alınır.

 Proje faaliyetleri başvuru sahibinin faaliyet alanı içerisinde bulunmalıdır.

 Başvuru sahibi işletmenin, proje başvuru tarihi itibarıyla kurulmuş ve tescil edilmiş olması gerekmektedir.

 Başvuru sahibi işletmenin başvuru tarihi itibarıyla Ajansın faaliyet gösterdiği TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) Düzey 2 Bölgesi’nde kayıtlı olması veya merkezi ya da yasal şubelerinin bu bölgede bulunması[1] gerekmektedir,

 Başvuru sahibinin, projenin hazırlığından ve yönetiminden (eğer varsa ortakları ile birlikte) doğrudan sorumlu olması, aracı olarak hareket etmemesi gerekmektedir.

2.1.3. Uygun Projeler: Destek başvurusu yapılabilecek projeler

Bu başvuru rehberinde ifade edilen “proje”, destekten yararlanmak üzere Ajansa sunulan belli bir amaca odaklanmış, bütçesi ile bütünlük arz eden, belirli süreli ve düzenli faaliyetler bütününü; “faaliyet” ise süresi, kapsamı ve bütçesi sınırlı, kısa ve basit şekilde düzenlenmiş acil nitelikli işleri ifade eder.

Süre

Proje süresi 6 aydan kısa, 9 aydan uzun olamaz.  Bu süre, sözleşmenin tüm taraflarca imzalandığı günden bir sonraki gün itibarıyla başlar.

Yer

Projeler, Ajansın faaliyet gösterdiği TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) Düzey 2 Bölgesi’nde gerçekleştirilmelidir. Ancak sergi, konferans, fuar ve benzeri etkinliklere katılım faaliyetleri, proje amaçlarının gerçekleştirilmesi için gerekli olduğu durumlarda, bölge dışında gerçekleştirilebilir. Her halükarda proje temel faaliyetleri bölge içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Uygun Proje Konuları

Programın önceliklerinden en az biriyle uyumlu olarak programın amacına ulaşmasında pay sahibi olacak projeler uygun proje kabul edilmektedir.

Aşağıdaki örnek projeler başvuru sahiplerine fikir vermek amacıyla sunulmuştur. Bu projeler, örnek proje konularını içermekte olup, olası konuların tümünü kapsamamaktadır.

ÖRNEK PROJELER

 Mevcut üretim tesislerinin modernizasyonu,

 İşletme bünyesinde yeni üretim hatlarının kurulması ve istihdamın arttırılması,

 Ar-Ge’ ye yönelik yatırımların sağlanması ve yenilikçi ürün üretilmesi

 Turizme yönelik geleneksel el sanatlarının üretilmesi ve pazarlanması,

 İşletmelerde Ar-Ge, Ür-Ge laboratuarlarının kurulması,

 Yeni teknolojilerin işletmeye transfer edilmesi yoluyla üretimde verimliliğin arttırılması,

 İşletmelerde temiz enerji üretim ve tüketiminin sağlanması,

 İnanç, kongre, sağlık, kültür, yayla, ekolojik turizm gibi alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilerek yaygınlaştırılması,

 Engellilere yönelik turizm projeleri,

 Yöresel mimari değerlerin korunarak turizm hizmetine sunulduğu sıra dışı konaklama ünitelerinin desteklenmesi,

Bir projenin yukarıda örnek olarak belirtilmiş olması, o projenin kabul edileceği anlamına gelmemektedir.

Proje konusu, Ajans tarafından yürütülmekte olan programın amaç ve önceliklerine uygun olmak zorundadır.

Başvuru Sırasında Sisteme Yüklenmesi Gereken Destekleyici Belgeler:

Başvuruların, ön inceleme aşamasında kabul edilebilmesi ve projenin mali ve teknik değerlendirme aşamasına alınabilmesi için başvuru formu ve diğer ekler yanında aşağıdaki belgelerin de sisteme girilmesi zorunludur:

1) Başvuruda bulunan işletmenin ve varsa her ortak işletmenin resmi kayıt belgesi,

2) Başvuruda bulunan işletmenin ve varsa her ortak işletmenin kuruluşundan itibaren tüm sicil gazeteleri,

3) Başvuru sahibinin ve varsa her ortak işletmenin 2011, 2012 yıllarına ait Türkiye genelinde tüm işyerlerindeki ortalama çalışan personel sayısını gösteren Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan belge, yeni kurulmuş ve faaliyette olan işletmeler için en son hesap dönemine ait çalışan personel sayısını gösteren Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan belge (Örnek belge Ek F-1’de sunulmuştur),

4) Başvuru sahibinin ve varsa her ortak işletmenin,

 Üç yıl veya daha uzun süredir faaliyette olan işletmeler için son üç mali yıla ait gelir tablosu ve bilançosunun onaylanmış nüshası,

 Bir ila üç yıldır faaliyette bulunan işletmeler için faaliyette oldukları yıllara ait gelir tablosu ve bilançosunun onaylanmış nüshası,

 Geçen mali yıl hesapları henüz tasdik edilmemiş olan yeni kurulan işletmeler için kuruluş bilançosu ve ilgili vergi dairesine en son sunulan kâr-zarar hesabı veya cari mali yıl içerisindeki en son mali durum tahmini

 Bilançosu olmayan şahıs şirketleri için bilanço yerine onaylı hesap özeti,

Onaylanmış nüshaların her bir sayfası, bir denetim şirketi/yeminli mali müşavir/serbest muhasebeci/mali müşavir veya vergi dairesi tarafından onaylanmış olmalıdır.

5) Başvuru sahibini ve varsa her ortak işletmeyi temsil ve ilzama yetkili kişinin/kişilerin isminin/isimlerinin belirtildiği ve imzalarının bulunduğu noter tasdikli imza sirküleri (belgenin aslı sunulacak),

6) Proje kapsamında 10.000 TL’yi geçen her bir makine-ekipman satın alımı için en az 2 proforma fatura (Proforma faturada alınacak makine ya da teçhizatın marka, model ve teknik özellikleri belirtilecektir) (Proforma faturaların bütçedeki ilgili kalemlere göre numaralandırılmaları gerekmektedir. Hangi kaleme ait olduğu anlaşılmayan, gruplandırılmamış, ilişkilendirilmemiş proforma faturalar geçersiz sayılacaktır)[2]

Temin edilen 2 adet proforma faturadan, DÜŞÜK fiyatlı olanı Bütçeye kaydedilmelidir. Aksi takdirde Bütçe revizyonu aşamasında bu durum değiştirileceğinden projenin toplam bütçesi düşecektir.

7) Projenin gerçekleştirileceği yere ait farklı açılardan çekilmiş 5 adet fotoğraf,

8) Projenin uygulanması için mutlaka gerekli olması ve Ajans tarafından sağlanan mali desteğin %30’unu geçmemesi koşuluyla küçük ölçekli yapım işlerinde, gereken durumlarda, teknik projeler ve keşif özetleri (Malzeme, metraj, keşif listesi vb.).

Tüm başvuru evraklarının, yetkili kişilerin tamamı tarafından imzalanması daha sonra sisteme yüklenmesi zorunludur.

Projenin hazırlık ve uygulama safhasından doğrudan sorumlu olan başvuru sahibi ve varsa ortakların, projenin uygulanabilmesi için ilgili mevzuat gereğince resmi makamlardan alınması gerekli olan her türlü mülkiyet, kira sözleşmesi, proje faaliyetine ilişkin çalışma izni, işyeri açma ve çalışma ruhsatı, ÇED belgesi, diğer izin ve ruhsatlar, yetki belgesi, lisans gibi belgeleri sözleşme tarihine kadar hazır etmeleri gerekmektedir.

Aşağıdaki belgeler ön inceleme aşamasında projenin kabul edilebilmesi için zorunlu olmayıp; başvuru formunda bahsedildiği, mali ve teknik değerlendirmede ve/veya bütçenin gerçekçiliğinin araştırılması esnasında göz önünde bulundurulmasının faydalı olacağı durumlarda eklenmesi başvuru sahibinin lehine olacaktır.  Ancak projenin uygulanması için gerekli olduğu hallerde söz konusu belgelerin sözleşme tarihine kadar temin edilmesinin zorunlu olduğu unutulmamalıdır.

a) Kalite sertifika belgeleri (başvuru formunda bahsedilmiş ise),

b) Gerekli olan hallerde fizibilite çalışması,

c) Gerekli olan hallerde teknik tasarımlar,

d) Gerekli olan hallerde güncel kapasite raporu,

Sonuçların açıklanmasından sonra başarılı bulunan proje sahiplerine yapılacak sözleşmeye davet bildiriminin tebliğinden sonra en geç 10 iş günü içerisinde gerekli belgelerin tamamı tedarik edilmiş olarak icabet edilmediği takdirde başvuru sahibi sözleşmeden feragat etmiş sayılacak ve eksik belgelerin temini için kesinlikle ilave süre verilmeyecektir.

Yukarıda belirtilen belgelerden noter tarafından tasdik edilecek olan imza sirküleri dışındakibelgeler başvuru sırasında fotokopi olarak teslim edilebilecektir. Destek almaya hak kazanan başvuru sahiplerinden sözleşme imzalama aşamasında bu belgelerin orijinallerini de sunmaları istenecektir.

2.2.3. Başvuruların Alınacağı Tarihler

Başvuruların kabulü, ilgili proje teklif çağrısının ilanından on iş günü sonra başlar.

Başvuruların alınması için son tarih 04 Şubat 2013 günü saat 18:00’dır. Bu tarih ve saatten sonra elektronik sistemde başvuru işlemleri kapatılacak ve giriş yapılamayacaktır. Son başvuru zamanından sonra Ajansa posta yoluyla ya da elden ulaşan başvurular, hiçbir şekilde değerlendirmeye alınmayacaktır.

Posta veya kargo şirketine bağlı gecikmeler dikkate alınmayacak, son başvuru tarihi ve saatinden sonra Ajansa posta yoluyla ya da elden ulaşan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.[1]Proje başvurusunda bulunacak şubeler sadece bağlı bulundukları merkez adına başvuru yapabileceklerdir.

[2]Bir proforma faturada; faturanın tarihinin, mal/hizmet cinsinin, satıcının ve alıcının isim/unvan, adreslerinin, malların menşeinin, mal veya hizmetin birim fiyatının/miktarının/tutarının, malların ağırlığı ve ebatlarının, nakliye ve montaj bedelinin, mallara ilişkin ambalaj özellikleri, teknik özellikler vb. detaylı açıklamaların ve düzenleyenin imzasının (elle atılmış/ıslak imza) bulunması gereklidir.

Hayvancılık
HAYVAN İTHALATI YAPILIR

Meyvecilik

Kobiler

Adres

  • Sezenler Sk.Sezen Apt. No20/4
    Sıhhıye / Çankaya / Ankara

Iletisim

  • 0312 232 34 43
  • 0312 232 34 44