Özel Ağaçlandırma, Özel Erozyon Kontrolü ve Özel İmar-ihya Çalışmalarına Konu Edilecek Türler

Madde 9-

Ormanlık alanlarda, Hazine arazilerinde ve sahipli arazilerde yapılacak özel ağaçlandırma çalışmalarına aşağıdaki türler konu edilecektir.

a) Ormanlık alanlarda yapılacak özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü ve özel imar-ihya çalışmalarında; projesinde belirtilmek kaydıyla çam, sedir, göknar, ladin, meşe, akasya, akçaağaç, karaağaç, sofora, ıhlamur, kayın, gürgen, gladiçya vb. asli orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile ceviz, kestane, antepfıstığı, menengiç, sakız ağacı, harnup, kuşburnu, defne, alıç, ahlat, badem, mahlep, jojoba vb. odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri saf veya karışık olarak tesis edilebilir.

Ormanlık alanlarda, asli veya odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççıklarla oluşturulan tesisin altında projesinde belirtilmek kaydıyla ikinci tür olarak tıbbi, aromatik, yumrulu ve soğanlı bitkilerin yetiştirilmesine izin verilebilir.

b) Hazine arazileri ve sahipli arazilerde yapılacak özel ağaçlandırmalarda, özel erozyon kontrolü ve özel imar-ihya çalışmalarında; Akasya, Akçagaç, Andız, Ardıç, Atkestanesi, Aylantus, Çınar, Çitlenbik, Demirağacı, Dişbudak, Erguvan, Cam, Gürgen, Gülibrişim, Galiçya, Sığla, Göknar, Huş, Ihlamur, İğde, Karaağaç, Katalpa, Kavak, Kayacık, Kayın, Kızılağaç, Ladin, Mazı, Meşe, Okaliptus, Sedir, Servi, Sofora, Söğüt vb. asli orman ürünü veren ağaç ve ağaççıklar ile ile Antep Fıstığı, Ahlat, Alıç, Sakızağacı, Badem, Ceviz, Defne, Delice, Hünnap, Keçiboynuzu (Harnup), Kestane, Kuşburnu, Kızılcık, Mahlep, Bıttım, Melengiç, Zeytin vb. odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri saf veya karışık olarak tesis edilebilir.

Asli veya odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççıklarla oluşturulan tesisin altında projesinde belirtilmek kaydıyla ikinci tür olarak tıbbi, aromatik, yumrulu, soğanlı bitkiler ile diğer tarım ürünlerinin yetiştirilmesine izin verilebilir.

Özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü ve özel imar-ihya sahalarının altında tesis edilecek ikinci tür ekimi veya dikimi, mevcut fidanların en az 50 cm. yarıçapındaki alanı dışında yapılır. Ekim veya dikim yapılacak ikinci tür, dikilen asli türün gelişimini engellememelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s